esmaspäev, 27. mai 2019

Mõtted köögist

Köögi remont on selle aasta koduplaanidest kindlasti prioriteet number 1. Köögi lammutamise alustamiseks oli vaja kahte asja: piisavalt soojasid ilmasid, et kannataks okeilt ilma põrandata elada ja veidi abiväge. Minu soov oli, et emadepäevaks võtaksime põranda üles ja kuna minu vanematel oli ka võimalus selleks ajaks appi tulla, siis nii läkski.
Köök praegu
Köögis me remonti siiani teinud pole, kuid ometi on ta maja ostmisega võrreldes üsna palju muutunud - tõime kolides kaasa nõudepesumasina, saime kraanikausikapi, mais 2013 lasime ehitada soemüüri ja korstna, 2017 saime normaalse külmkapi ja 2018 alguses juhtusin kogemata leidma kasutatud kummuti,  niiet erinevate ajutiste lahenduste asemel sai küll järgmine ajutine, kuid siiski senini kõige praktilisem lahendus.

Köök maja ostes (müügikuulutuse foto)
Köök vahepeal
Köök seni

Köögi põrand oli reaalselt üks kõige koledam põrand üldse, vana puitplaat, mis igati ära vajunud ja kulunud, ei saanud seda korralikult puhastada ega midagi. Suuremas osas oligi ta meil vaipadega kaetud, et natukenegi ilusam oleks. 
Köök ise on meil tilluke - 8.4m² ja et asi veelgi keerulisem oleks, siis on ühes seinas aken ja kahes seinas uksed. Seega on köögi planeerimine hästi oluline, et palju panipaiku ja tasapindu tekitada ilma, et kõik väga täis topitud muljet jätaks. 

Lammutamine läks kiiresti, seda tänu vanematele, minu onule ja vennale, kes meile appi tulid. Ühe päevaga sai välja tassitud viimased asjad köögist, põrand üles võetud ja ka pinnas välja. Parim uudis on see, et vammi me ei leidnud. Pliidi vundamendi ja mulla põletame siiski üle ja kogu puit läheb nagu mujalgi immutatud ja mõned kriitilisemad kohad teeme vammimürgiga igaks juhuks ikka üle. Vammi me õnneks ei leidnud, aga räägime sellest ka mida leidsime - (varandust siiski mitte) köögi põranda alt tuli välja nö pisike kelder/kartulisalv (kogu saagiks poolik ämber ja roostes peitli jäänuk), veider tuulutusauk (eeldatavasti oli see mingi veider ventilatsioon, kuigi selle toimimisest ma aru ei saa, sest see ei läinud kuhugi, oli vaksa pikkune ja otsapidi pinnases) ja veel üks veidrus - kipsplaadi alla seina on pandud vaip (selline kileja põhjaga põrandavaip, mis peaks vist tuuletõkkeks olema). Ahjaa, väga mitu surnud rotti ka.

Kartulisalv
Praegu ongi köögi asemel suur auk, üks vana tala jäi alles, et üle selle kinnitada kaks lauda, mis moodustavad nö silla, et saaksime elutuppa liikuda. Ehitusega ei saa minna edasi enne kui välisseinas saab üks tugitala vahetatud. Igasugu talade vahetused on sellised tööd, mida üksi ei tee ja millega me tavaliselt minu papsilt abi palume, sest beebi kõrvalt on keeruline leida, kus mõlemad saame ehitusse korraga panustada.

Ma olen juba paar aastat erinevatest kodu- ja sisustusajakirjadest pilte välja lõiganud ja kui ma vaatan erinevate köökide pilte, siis enamusel on ülemiste kappide asemel avatud riiulid. See oli ka minu plaan, sest sedasi saaks ma ära kasutada vanad paksud põrandalauad ja neid vääriliselt esitleda, lisaks oleks see rahaline kokkuhoid. Alumised kapid (ega neid väga mahugi) tulevad olemasolevatest kappidest, mis korda teen ja ühte värvi värvin. Riiulite asemel mõtlesin siiski ülemiste kappide kasuks, sest need mahutavad rohkem kui riiulid, asja ei pea piltilusasti paigutatud olema ja ei lähe tolmuseks. Vanu põrandalaudu tahaks ma ikkagi kasutada, nii et mõtlesin proovida neist ise töötasapinda teha. Ei tea, kas see on liiga suur tükk hammustada?!
Põranda osas kahtlen linoleumi ja põrandalaua vahel, laminaat, plaadid ja parkett on välistatud. Laud jääks minu hinnangul ilus, aga pelgan, et ehk köögi jaoks liiga "pehme", linoleumi naturaalne koostis ja lihtne hooldus on pluss, aga natuke kahtlen väljanägemises.
Seinte osas ei ole ma üldse otsusele jõudnud, kas kasutada laudist või vineeri, värvida, osa plaatida või ei. Ainult seda tean, et tapeeti kindlasti ei tule. Lisaks on mul plaan nurka ise valamukapp ehitada. Kui raske see ikka on, eksole! :) Elutoa poolse uks tuleb liuguks, milleks tahan kasutada mõnda vana majas olnud puitust. Meil jääb seina ja külmkapi vahele täpselt selline vahe, et saab ukse sinna eest ära lükata. Selline ukse valik on kindlasti meie pisikeses köögis parim, muidu on uks lahti olles vastu puupliiti ja soe jääb nö ukse taha. Lisaks usun, et sellest saab ilus pilgupüüdja.


Andke mõtteid, mida pisikese köögi ehitamisel peaks arvestama. Kust kappe tellida (väga palju maksta ei tahaks ja pikka tarneaega ka mitte)? Kas valged alumised kapid on liiga ebapraktilised ja mõistlik oleks kasutada alumistel kappidel teist värvi kui ülemistel või läheb kogu kupatus liiga kirjuks? Ühesõnaga jagage mõtteid köögi osas.

9 kommentaari:

 1. Meil oli hiljuti võimalus oma normaalses suuruses kööki saada korralik mööbel. Ausalt öeldes - kui praegu rahaliselt ei ole võimalik mahutavat ja praktilist mööblit soetada, paneksin vana lahenduse tagasi ja prooviksin kopitada raha, korralik köök kestab hoolikal perel kaua aega ja on kapiuste värvimise ning tööpinna vahetusega sisuliselt igavene. Aga mul korteriinimesena on seda kerge öelda - maja neelab kindlasti kordades rohkem ressursse ja suurel perel on alati igasugu väljaminekuid. Igal juhul minu mõtted on sellised, võib-olla saate mõnet mõtted :)
  1) võimalikult palju sahtleid ja võimalusel selliseid, mille saab täielikult avada. Ja sahtlid eri sügavusega (kruuside jaoks kruuside kõrgusega, kuivainete jaoks vastav, potte jms mahutav jne)
  2) mitte ühtegi lahtist riiulit - just sel samal põhjusel, et ruumi on vähe ja iluasjad sinna ei mahu, köögikraami iluasjade kombel hoida on aga keeruline ja ma ei tea kedagi, kes viitsiks neid riiuleid ja potsikuid aeg-ajalt tolmust puhastada.
  3) ülemised kapid ehitada laeni välja - me jätsime lae ja kappide vahele u 30cm ja kipume kappi mitte mahutvaid asju nüüd kapi peal hoiustama. Aga see pole mitte ilus vaatepilt.
  4) mugavalt hooldatav valamu. Meie ostsime rumalast peast ja teiste soovitusel valge kivisegust vms valamu ja selle puhtana hoidmine on õudukas (loe: võimatu). Ostaksin järgmise roostevabast terasest, see ei võta mingit tooni sisse ja ka aja jooksul vee poolt tekitatav ollus on mugavalt puhastatav.
  5) mikrolaineahjule luua koht selliselt, et tööpinnale ruumi juurde tekiks. Nt planeerida ülemise kapirea juurde siiski üks sihtotstarbeline lahtine riiul.
  6) tööpind ühes tükis ja kergesti hooldatav (puit ja spoon tahavad palju hoolt ning võtavad plekke sisse, need välistaksin, eriti lastega peres)
  7) nö pidunõudele ja serviisidele leida mujale kena kapike. Omale sai pandud kööki üks klaasustega kapp selle jaoks. Nüüd tahaks sinna pigem kaua säilivaid asju panna.

  Soovin edu maja ja kaasnevaga! Olete väga tublid ja ootan juba uue põranda saanud köögist pilte!

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh nii põhjaliku kommentaari eest.
   Kuna see aknaalune kummut on külmkapi kõrval ideaalsete mõõtudega nagu tellitud, lisaks on ta hästi palju mahutav - mul on seal kõikvõimalikud "orad" (pannilabidad, noad, grillvardad, avajad, purgikaaned, jne), rätikud, kuivained, kile- ja poekotid, ühekordsed nõud ja muud peotarvikud. Siis seda oleks suhteliselt ebapraktiline välja vahetada. Lisaks sellele ja külmkapile on köögis veel gaasipliit ja nõudepesumasin, nii jääbki ruumi üsna vähe, et alumisi kappe tellida pole mõtet. Mul on veel üks vana puidust köögikapp, mida natuke nokitsen. See on lihtsalt liiga ilus, et mitte kasutada ja minu meelest vana maja kööki sobib hästi. Ülemisi kappe ma millestki leiutama ei hakka ja need tahan osta (kui riiulid oleks jätnud, siis need jah oleks nö leiutanud), aga ma ei näe vahet, et need spetsiaalselt mööblisalongist eritellimusena tellima peaks kui saan odavamalt kusagilt valmislahenduse osta.
   Kolmas punkt on väga hea tähelepanek ja väikses köögis praktiline ka.
   Mikroka osas olen selline so-so, praegu lapsed kasutavad vahel ise ka, kui tasapinnalt ära tõsta, siis nad enam ei ulata.
   Tööpind oleks mul ideaalis kivist, aga uuuuuh, nende hinnad - jääb ära. Ja pressitud saepuruplaadist on minu hinnangul hullem kui puit, viimast saab vähemalt üle lihvida ja uuendada.
   Mul elutoas ongi vanaema vana vitriinkapp pokaalidele ja osadele pidulikumatele nõudele, see sobib hästi elutuppa, seda enam et meil söögilaud ka elutoas.   Kustuta
 2. Agnes, Raiko ! Mul tuli selline visioon , et ärge köögikappe erivärvilisteks värvige. Väikeses ruumis ūhtemoodi kas valged vöi veidi heledamat tooni jätavad ehk avarama mulje ?! Värvilaike vöib ju muude asjadega kööki tuua��. Ja lahtisi riiuleid ka ei soovita vöi kui siis ūks selline kuhu mikrolaineahi mahuks��. Jöudu Teile ! Riina

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Hei, Riina! Aitäh kaasa mõtlemast.
   Ma muidu kaldusingi valge kasuks, sest gaasipliit, nõudepesumasin ja külmkapp on juba nii ehk naa valged, aga natuke muretsen kui palju ma neid alumisi kappe siis kogu aeg pesema pean, et ilus oleks. Ja seetõttu kaalusin ka otsust alumised kapid tumedamad natuke teha.
   Tervitame.

   Kustuta
 3. Meil on köögis kuuselauast värvitu õliga õlitatud põrand. Olen väga rahul. Ma olen muidugi ka seda tüüpi, et mõned kriimud-kraamud mind ei häiri, aga köögis neid pole veel tekkinud ka. Elutoas on küll, kus lapsed rohkem möllavad.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Aitäh oma kogemuse jagamise eest. Mind samuti mõned kraapsud ja täkked ei sega - annabki vanale majale iseloomu.

   Kustuta
 4. Ma ei tea tegelikult sisustamisest/remondist hetkel suurt midagi. Aga vana hea IKEA, sealt saab ikka soodsalt. Ja seni kuni Eestis päriselt poodi pole, siis Kaspar ja kaubik aitab hädast välja. Otsi FB-st.


  IKEA-l oli vanasti kitchenplanner. St lõid köögi mõõdud sisse, valisid mudeli välja ja said seal siis sobitada, millised sahtlid, kapid. Enne, kui päriselt ostma läksid.

  VastaKustuta
  Vastused
  1. Ma Ikea peale mõtlesin küll juba üsna kohe, aga see kokkupanek mööblil võtab isu ära :D

   Kustuta
 5. Äge blogi teil, jõudu ehitusel! Hõikan sõna sekka, sest olen just teise koolkonna esindaja. Köögi mõõdud suht sarnased, kaks ust (üks neist rõdule) Puudu puupliit (no korrusmajas ei ole ju). Mu köök on juba üle 10 a vana, et sellega jätkuvalt rahul olen, näitab minu isikust lähtuvaid häid valikud. Eelmistelt omanikelt "pärisin" köögi, kus oli terve hulk laeni ulatuvaid kappe. Fakt on see, et mida kõrgemal käeulatusest väljas asjad on ,seda vähem neid kasutad ja kipub kogunema..
  Millega ma ei ole rahul, on see koht, et igas mõõdus vaasid on tõesti kapiotsas – seda ei osanud ette näha, et standardriiulitega kappidesse nad ei mahu . AGA, et mul oli absoluutselt kõrini neist laeni kappidest, need tekitasid ääretult ahistava tunde, siis vaatasin hoolega üle oma reaalsed vajadused. Loobusin noist kappides (osad kapid on mitte-laeni ), panustasin mahukatesse sahtlitesse (üks „püstak“ on meetrilaiune, teised vist 60 cm vms) ning tellisin ca poolteisemeetrised avatud riiulid, tegelikult n ö kaks korrust, efektsed, mingi 5cm paksused, kandurid on peidus riiuli sees ning need kasvaks seinast välja. See annab kööki n ö õhku ja ruumi. Pisut puhastamist muidugi on – ja ma ei ole tõesti liiga krapsakas ja ülihoolas perenaiseüüp. Ülemise riiuli katsin paberiga, nii et servast välja ei paista, aga kui puhastama hakata, siis paber ära ja pesu väga lihtne. Kui sul on laeni riiulid, siis see räpp tekib sinna ikka, aga puhastada ei saa ��.
  Värviks valisin oma lemmikvärvi, mis on vägagi nõudlik ja enamvähem kõik külalised tõmbusid kaameks ja kinnitasid, et aastaga tüütab ära ja mida siis teen? Vahetan uksed välja, vastasin. Siiani ei ole vahetanud. Tasakaalustasin töötasapinna valikuga, seinavärviga, töötasapinnataguse plaatimisega, laudlinaga-kardinatega. Ja valgustus! Nii et kapiuksevärv ei ole ainuke mis avardab kööki, vb peaks see hoopis rosin olema, ja seinad -tekstiilid avardama? Kõige olulisem on materjali hea puhastatavus.
  Töötasapinna kohta arvan, et eks sisetunne loeb, kui tahad puitu siis jumala eest, annab õlitada ja lihvida jne.. Mul on sellest praktilisest tänapäevamaterjalist, efektne, kuigi mitte silmatorkav.. ja ka mitte täpiline-träpsuline jne. Kui peaksid selle valima, siis kindlasti ära koonerda – kuigi näevad välja suht sarnased, siis minu oma ntx on ikka veel väga korras, kuid ühel tuttaval, kes soetas odava (a la ühesugused ju, miks rohkem maksta) tekkisid igasugused värgid sinna esimese paari aastaga.
  Kraanikausi valisin tookord roostevaba, praegu võtaksin midagi muud.. muidugi on lihtne puhastada, kuid iga viimne kui veepritse jätab jälje (ka siis kui klaasi vett lasen ja kraan pritsib pisut) ja koguaeg lapiga opereerida on nii tüütu – aga veeplekk nii ärritav. Eelistaksin perenaisesõbralikumat varianti. Tuttavatel on neid eri toonis tagasihoidlikult träpsulisi..mis materjal see ongi nüüd.. Igatahes kõrvalt tundub minu jaoks ideaalne :D

  VastaKustuta